בכנס האגודה הגאוגרפית התשע"ו יינתנו יותר מ 200 הרצאות ב 46 מושבים מקבילים. בנוסף יתקיימו בכנס שלושה מושב מליאה ויוצעו מספר סיורים וסדנאות לבאי הכנס.

לתוכנית הכנס לחצו כאן

סיורים וסדנאות:
במסגרת כנס האגודה הגאוגרפית הישראלית, ייערכו מספר סיורים וסדנאות. הסיורים והסדנאות פתוחים למשתתפי הכנס ע"י הבעת עניין בהשתתפות בהרשמה מראש לכתובת המייל של הכנס: iga2015huji@gmail.com

הסיורים המוצעים בכנס:
ד"ר אסף זלצר  - סיור על תולדות האוניברסיטה העברית, יום א', 13:30-15:00
מעל פסגת הר הצופים איננה רק שורה בשיר. על פסגה זו נבנה בסוף המאה ה- 19 בית האחוזה של משפחת הייל מליוורפול. לימים נרכשה אחוזה זו על ידי שליחי התנועה הציונית עבור האוניברסיטה העברית. מבנה האחוזה נעלמו מן הנוף אבל בתוך תחומי הקמפוס החדש, זה שנבנה לאחר 1967, עדין מצויים כמה מהמבנים ההיסטוריים של האוניברסיטה. במהלך הסיור נתחקה אחר הגשמת רעיון הקמת האוניברסיטה; נזהה את היסודות האקדמיים ההיסטוריים של המוסד ונבחן את אופן ביטויים של אלו בנוף, ונדון בין היתר בסוגיות של הנצחה, שימור וכו'. הסיור יתמקד באירועים שהתרחשו בהר בין השנים 1914 - ל - 1948 ובין היתר נבקר במקום אבני הפינה; בתאטרון; במכוני המחקר הראשונים; בספרייה הלאומית ועוד.

פרופ' נעם שובל
– סיור לדגם טופוגראפי חדש של ירושלים במחלקה לגאוגרפיה, יום א', 15:30-16:30
ביקור והסבר על הדגם טופוגראפי החדש של ירושלים אשר הוקדש לזכרו של הרצל (הרצי) הלוי הי"ד תלמיד המחלקה לגאוגרפיה אשר נפל בקרב על ירושלים במלחמת ששת הימים.
גודלו של הדגם 4 על 4 מטרים (16 מ"ר) והוא נעשה ביציקת אלומיניום בקנה מידה של 1:2,000 ובהגזמה אנכית של 1:2 על פי נתוני טופוגרפיה מהמרכז למיפוי ישראל.

דר' מני נוימן – סיור בגן הבוטני, יום ב', 11:00-12:30
במסגרת הסיור בגן הבוטני לצמחי הבר נתוודע למגוון המינים הגדלים באזורנו. הגן מהווה מעין מוזיאון מיני- ישראל ומטרתו להציג מגוון בתי גידול כגון בתי גידול יובשניים, אזורים לחים חורש בתה וכו'. בישראל קיים מגוון מינים גדול הנובע מהשונות הטופוגראפית הקיימת באזור. מעבר להיבט הבוטני, בגן מצויות מערכות קבורה מתקופת בית שני, הידועה בהן היא מערת ניקנור- מערכת קבורה המיוחסת לניקנור איש אלכסנדריה שהביא את דלתות בית המקדש, הגן משקף את תבנית נוף מולדתנו הן במובן הפיזי והן במובן התרבותי. הגן מהווה פנינת חמד בנוף האורבני.

תחרות ניווט ספורטיבי בקמפוס
– יום ב', 13:15-14:15
קמפוס הר-הצופים ידוע במבנה הארכיטקטוני המאתגר שלו (משושים) ובמבנים ההיסטוריים ובגן הבוטני המצויים בו. כעת יש לכם הזדמנות להכיר פינות קסומות בקמפוס, להגיע לחלק מנקודות התצפית היפות, ולהתנסות במבוכים התלת-ממדיים של הר-הצופים בתחרות ניווט מסוג score על המשתתפים לעבור בכמה שיותר תחנות בזמן המוקצב, שיעמוד על 30 דקות.בעמדת הזינוק (בכניסה לבית מאירסדורף) כל משתתף יקבל כרטיס ובו יש את תיאור התחנות (למשל: תחנה מס' 43, חדר 4620 בבניין מדעי החברה). על מנת שנדע שהמשתתף אכן היה בתחנה, עליו למלא בכרטיס את התשובה לשאלה המתייחסת לתחנה. כמקובל בעולם הניווט הספורטיבי, זו מפה אילמת, ועליה מסומנים רק: נקודת הזינוק/סיום (משולש אדום), התחנות (עיגולים אדומים) ומספרי התחנות. ניתן להשתתף בתחרות כיחידים או בזוגות. מתוך כלל 60 התחנות המסומנות על המפה יהיו שתי תחנות שחובה על כל המשתתפים לעבור דרכן, והן מסומנות בעיגול שחור ככל שתחנה מרוחקת יותר מעמדת הזינוק כך היא מזכה ביותר נקודות (ערך הנקודות נע בין 1 ל 3.5). על כל דקת איחור בחזרה לעמדת הזינוק יהיה קנס של 2 נקודות. משתתף שיחזור לעמדת הזינוק אחרי יותר מ 45 דקות ייפסל. הזוכה בתחרות יהיה זה שהשיג את מספר הנקודות הגבוה ביותר. הזוכה בתחרות הניווט יוכרז במושב המליאה המסכם של הכנס.

הסדנאות המוצעות בכנס:
יאיר גרינברגר - סדנת ממ"ג לתלמידי-מחקר: ניתוח תופעות מרחביות באמצעות איסוף מתקדם של מידע ברמת הפרט יום א', 13:30-15:00
מאז תחילת שנות ה2000, שיטות איתור מתקדמות דוגמת מכשירי GPS ואיכון סלולרי נמצאות בשימוש במסגרת המחקר הגאוגרפי. שיטות אלו מאפשרות איסוף מידע בדבר ההתנהגות העתית-מרחבית של פרטים ועצמים בודדים ומיפוי תופעות מרחביות-חברתיות בקנה-מידה גבוה. פיתוח הטלפון החכם בעל חיישני המיקום מאפשר כיום איסוף רחב יותר בעל אופי עשיר יותר, כאשר למידע המיקומי נוסף מידע תוכני. מידע שכזה ניתן לאסוף באמצעות אפליקציות ייעודיות או כתוצר-לוואי של פעילות פרטים ברשתות חברתיות. במסגרת הסדנא, המשתתפים יתנסו באופן מעשי בעבודה מחקרית עם מידע שמקורו בשני האמצעים הנ"ל. הסדנא תכלול איסוף מידע באמצעות יישום לטלפון החכם היוצר סקרים מבוססי-מיקום ובאמצעות קטעי קוד המחלצים מידע היסטורי מטוויטר בעל תיוג מרחבי. במסגרת הסדנא יוצגו דרכי ניתוח שונות של המידע הנ"ל, דוגמת ניתוח תלת-מימדי, ניתוח עתי, ניתוח דינמי וזיהוי מוקדי פעילות, על בסיס חבילת התוכנות ArcGIS של ESRI ותוכנות נלוות. המשתתפים יתנסו בניתוחים אלו באופן מודרך ויחלקו בינהם את התוצרים. הסדנא דורשת ידע מוקדם בשימוש בכלים וקטורים וראסטריים בחבילת התוכנות ArcGIS ודורשת הרשמה מוקדמת. מספר המקומות מוגבל.

יאיר גרינברגר - סדנת ממ"ג למורים: שימוש בכלי ממ"ג מבוססי-רשת בהוראת הגיאוגרפיה יום ב', 9:00-10:30
המרחב המקוון שופע היום בממשקים המשלבים בתוכם רכיבי ממ"ג לשם מיפוי, איסוף וניתוח מידע. רבים מממשקים אלו זמינים לכל משתמש ומציעים כלים הניתנים ליישום במסגרת הוראת הגיאוגרפיה. בעזרת כלים אלו התלמידים יכולים לחוש באופן עצמאי את סביבתם, לתעד מידע, להעלות אותו על גבי מפות ולנתח אותו. את השימוש בכלים ניתן לשלב במסגרת עבודות גמר, סיורים לימודיים ועבודות בית. סדנת הממ"ג תכיר למשתתפים אוסף של כלים ידידותיים מבוססי-רשת באמצעות התנסות ממשית בשימוש בהם. כלים אלו יתבססו על מספר ממשקים אשר הינם בעלי פוטנציאל ליישום במסגרת הוראת הגיאוגרפיה. ממשקים אלו יכללו:
  • ארגז כלי העבודה KoBo – ממשק המאפשר איסוף מידע טבלאי מבוסס מיקום באמצעות טלפון סלולרי חכם.
  • Google Earth - ייבוא מידע מרחבי שנאסף באופן עצמאי לתוכנה והצגתו.
  • Fusion Tables – תכונה של Google Docs המאפשרת ייבוא מידע מרחבי-טבלאי וניתוחו.
  • הסדנא תציג יישום ממשי של הכלים הללו במסגרת סיור כמו-לימודי בקמפוס הר הצופים. הסדנא דורשת הרשמה מראש וכן התקנה של יישומים מתאימים בטלפון האישי של המשתתפים (פרטים יועברו בהמשך לנרשמים). מספר המקומות מוגבל.

    פרופ' מוקי חקלאי - (Citizen Science: theory, practice and policy (including case studies from UK & Germany יום ב', 9:00-12:30
    מטרת הסדנא (שאורכה 3-3.5 שעות) היא להציג את תחום מדע התושבים (CS) ואת הפוטנציאל שלו במחקר המדעי, ניהול הסביבה , תכנון עירוני או פיתוח קהילתי. הסדנא אינה מניחה ידע או נסיון קודם, אך מתאימה גם לאנשים עם ידע בתחום המעוניינים בדוגמאות לתהליכים אלו במקומות שונים בעולם ובאמצעות מגוון פרקטיקות. הסדנא תבחן את תפקיד הטכנולוגיה בפרויקטים של CS ותדגים כיצד החשיבות שלה אינה מבטלת את הצורך בגישה כוללנית לגיוס ויצירת מעורבות של אנשים. בסדנא יוצגו דוגמאות של תהליכים בתחום האקולוגיה וניטור סביבתי, צדק סביבתי, פיתוח קהילתי , בריאות ומוכנות לאסונות. במהלך הסדנא יתנסו המשתתפים בתהליך של CS בפועל. הסדנא תכלול מבוא וסקירת התחום, דוגמאות לפרויקטים של CS והתנסות מעשית בתהליך של CS הכוללת יציאה לשטחים פתוחים באוניברסיטה ואיסוף נתונים. אורך הסדנא: 3-3.5 שעות. הסדנא מוגבלת ל40- משתתפים. יש להרשם אצל: g.c.b@mail.huji.ac.il